Divčibare

Налази се на планини Маљен, у централном делу, са просечном надморском висином од 1000 м. images38 км југоисточно од Ваљева. Познато планинско туристичко место друге категорије.

Дивчибаре су 7 км дугачка, 3 км широка висораван, препуна благих и заталасаних брежуљака и висова, изузетне питомине и готово нетакнутог мира.

Дивчибаре имају благу и пријатну климу, 239 дана без ветра, 280 дана без падавина, просечна температура ваздуха у току лета не прелази 22°С, док зиме обилују снегом пуна четири месеца. Због свог доброг географског положаја, до Дивчибара допиру ваздушне масе из Медитерана и сукобљавају се са ваздушним масама Карпата и Панонске низије, чиме се може објаснити присуство јода у ваздуху. Имају повољну средњу годишњу температуру од 18 степени, са топлијом јесени од пролећа. Септембар је најсувљи месец, јер је само 5,4 дана са падавинама. Дивчибаре имају 289 дана без ветра, 126 дана са падавинама, зиме обилују снегом пуна 4 месеца.

Према истраживањима Балнео-климатолошког института из Београда Дивчибаре су, захваљујући свом положају и климатским условима, проглашене за јединствену ваздушну бању у Европи, која изузетно повољно утиче на лечење неуровегетативних обољења, обољења крви, плућа као и поремећаја изазваних стресом. Могу се лечити: обољења бронхијалне астме, хронични бронхитис, обољења са неуровегетативним поремећајима, стање рековалесценције, после акутних инфективних болести, пнеумоније…

Повољан географски положај Дивчибара доприноси да према њему гравитира око два милиона градских становника јер су оне најближе планинско туристичко место Београду и градовима Војводине.

Дивчибаре су планинско поље које се пружа од Црног врха, Паљбе, Голупца до Великог брда. На њима постоје четири строга резервата природе: Црна река, Чалачки поток, Забалац и Вражји вир.

Ово подручје обилује речицама, изворима и потоцима који припадају сливовима Колубаре и Западне Мораве. Између осталих овде ћемо поменути: Буковска река, Црна река, Козлица, Крчмарска река, Црна Каменица. Најинтересантнија је река Манастирица која прави врло леп водопад висок око 20м, мештани га зову Скакало.

Дивчибаре су познате по ливадама са лепом меком травом. Четинарске шуме су од највећег значаја, те се најчешће јављају бели, црни бор, јеле, смрча, клека и планинарски бор.Од листопадног дрвећа су најзначајнији: буква и бреза, бели јасен, храст, цер…

Крајем априла јавља се најлепши цвет планине – нарцис. Поред нарциса овде ћете наћи и шумску јагоду, дивљу малину и купину.

На Дивчибарама постоје четири строга резервата природе: Црна река, Чалачки поток, Забалац и Вражји вир.

Постоје многобројни терени за разне спортове, ски лифтови и стазе које су идеалне за децу и почетнике у скијању. Тениских терена има два а кошаркашких и рукометних терена има на више места.